Păsările de lângă noi

Muzeul Zoologic al Universității Babeș-Bolyai în colaborare cu Societatea Ornitologică Română și cu Grupul Milvus organizează expoziția temporară: "Păsările de lângă noi".

În cadrul expoziției sunt prezentate speciile de păsări din habitate agricole, localități și păduri, folosind desene în acuarelă, realizate de către artiști Márton Zsoldos și Attila Deák pentru determinatorul de păsări al Societății Ornitologice Române și al Grupului Milvus - "Păsări Comune din România".

Desenele artistice sunt completate cu informații despre anatomia și morfologia păsărilor, cu noțiuni introductive despre ornitologie și descrierea speciilor comune din România. Păsările împăiate, diferite tipuri de cuiburi și ouă de păsări însoțesc expoziția artistică.

Vernisaj: 19.03.2014, ora 12.00

În cadrul vernisajului va avea loc și prezentarea cărții "Păsări Comune din România".

Miercuri, Martie 19, 2014 - Sâmbătă, Mai 10, 2014

Marți-Vineri: 10.00-16.00

Sâmbătă–Duminică: 10.00-14.00

Str. Clinicilor, nr. 5-7, Cluj-Napoca.

Muzeografi:

Cristian Sitar