Noaptea Muzeelor 2022 – Muzeul Memorial David Prodan

Noaptea Muzeelor la Muzeul Memorial David Prodan

Loc de desfășurare: Muzeul Memorial David Prodan (Universitatea Babeș-Bolyai), str. David Prodan, nr. 1, Cluj-Napoca.

Orar de vizitare: 18:00-21:00.

Cu ocazia Nopții Muzeelor 2022, Muzeul Memorial David Prodan oferă celor interesați, pe lângă accesul liber în incinta muzeului, un interviu înregistrat cu domnul Mihai Gherman, cercetător al Academiei Române, filiala Cluj-Napoca, și unul din apropiații lui David Prodan. Domnul Gherman va vorbi despre aspecte mai puțin cunoscute ale personalității și activității lui David Prodan, despre reușitele profesionale și despre regretele sale, pentru a aduce informații inedite, utile în conturarea profilului marelui istoric român. Interviul va fi disponibil pe pagina de Facebook a Muzeului Memorial David Prodan, din data de 14 mai a.c., începând cu ora 18:00.

Sâmbătă, Mai 14, 2022

Facebook: https://www.facebook.com/muzeulmemorialdavidprodanubb

Luni-Vineri: 09:00-13:00

Sâmbătă-Duminică: închis

Elevi, copii: 2 lei.

Familii (2-5 membri): 8 lei.

Studenți și angajați UBB: gratuit cu legitimație sau carnet de student.

Persoane cu dizabilități: gratuit.

Strada Academician David Prodan, nr. 1, ap. 7, Cluj-Napoca

Email prodan.muzee@ubbcluj.ro Telefon+40 364 109 966