Noaptea Muzeelor 2021 – Muzeul de Paleontologie și Stratigrafie

„Amintiri din epoca de gheață”

Program de vizitare de Noaptea Muzeelor: închis pentru public; eveniment online pe pagina de Facebook a muzeului, între orele 20:00-21:00.

Scurtă descriere a evenimentului: Sub genericul „Amintiri din epoca de gheață” va avea loc o ediție online, în care vor fi prezentate resturi fosile ale unor animale emblematice care au trăit în Pleistocen pe teritoriul țării noastre (mamutul cu blană, rinocerul cu blană, ursul de peșteră).

Ultima mare glaciațiune din Pleistocen, cunoscută și sub numele de „epoca de gheață”, a dus la acoperirea în totalitate a Antarcticii cu straturi imense de gheață, precum și a unor părți din America de Nord și America de Sud, o mare parte din Europa și puțin din Asia. Deși unele mamifere mari s-au adaptat foarte bine la climatul epocii glaciare, mai mult de două treimi din megafauna din Pleistocen au dispărut cu aproximativ 11.000 de ani în urmă. Care au fost cauzele care au dus la extincția acestor animale? Aflăm împreună din materialul special pregătit pentru ediția de anul acesta a Nopții Muzeelor.

Muzeul de Paleontologie și Stratigrafie

Afiș eveniment

Sâmbătă, Iunie 12, 2021

În contextul hotărârilor adoptate la nivel național și în cadrul Universității Babeș-Bolyai pentru prevenirea infecției cu noul coronavirus, Vă informăm că Muzeele UBB (cu excepția Muzeului Zoologic) rămân închise pentru public până la noi reglementări.

Luni-Vineri: 10.00-14.00

Studenți: 3 lei.

Clădirea Centrală a Universității Babeș-Bolyai, str. M. Kogălniceanu, nr.1.

Cluj-Napoca

Persoană de contact: