Noaptea Muzeelor 2021 – Muzeul de Istorie a Universității

Sediul Muzeului de Istorie a Universității Babeș-Bolyai rămâne închis pentru vizitatori și pentru ediția Nopții Muzeelor din 2021, însă avem pregătite două evenimente distincte pentru public:

Eveniment nr. 1 (eveniment online): Ce știți despre „marile doamne” ale UBB?

Scurtă descriere a evenimentului: Publicul este invitat să răspundă online la o serie de întrebări despre personalitățile feminine ale universității clujene. Chestionarul va fi încărcat pe pagina de Facebook a Muzeului de Istorie a Universității, începând cu ora 17:00, în data de 12 iunie 2021. Cei care vor răspunde corect la toate întrebările vor primi drept premiu un set de cărți din colecția Personalități ale Universității Babeș-Bolyai.

Parteneri media ai evenimentului: Direcția Comunicare și Relații Publice a Universității Babeș-Bolyai, UBB Cultural, Direcția Patrimoniu Cultural Universitar.

Eveniment nr. 2 (eveniment fizic): Expoziția Orașul și Academia

Program de vizitare de Noaptea Muzeelor: 10:00-23:00 (ora anunțată pentru închidere reprezentând ora de intrare a ultimului vizitator).

Acces: gratuit.

Scurtă descriere a evenimentului: Expoziția se va putea vizita la Turnul Croitorilor – Centrul de Cultură Urbană Cluj-Napoca.

Organizată de Muzeul de Istorie a UBB în colaborare cu Primăria Cluj-Napoca, expoziția Orașul și Academia prezintă istoria Colegiului Iezuit din Cluj din perioada 1581-1698. În cadrul acestui Colegiu a funcționat, începând din 1581, Academia Claudiopolitană (Academia Clujeană), prima instituție de învățământ superior de pe teritoriul actual al României, care a primit, încă de la întemeiere, privilegiul de a conferi absolvenților săi titlurile academice de baccalaureus, magister și doctor. Catalogul expoziției, editat în limbile liniilor de studii ale Universității Babeș-Bolyai (română, maghiară, germană și engleză), se află la dispoziția vizitatorilor.

Partener media al evenimentului: Centrul de Cultură Urbană Cluj-Napoca.

Logo - Muzeul de Istorie a Universității

Afiș eveniment

Sâmbătă, Iunie 12, 2021

Eveniment nr. 1 (eveniment online): Ce știți despre „marile doamne” ale UBB?

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057172732711

Eveniment nr. 2 (eveniment fizic): Expoziția Orașul și Academia

Adresă: str. Baba Novac, nr. 35, Cluj-Napoca.

În contextul hotărârilor adoptate la nivel național și în cadrul Universității Babeș-Bolyai pentru prevenirea infecției cu noul coronavirus, Vă informăm că Muzeele UBB (cu excepția Muzeului Zoologic) rămân închise pentru public până la noi reglementări.

Luni-Vineri: 9.30-13.30

În afara programului se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Toate categoriile - 6 lei.
Elevi, studenți, pensionari - 3 lei.
Familii cu 2-5 membri - 12 lei.
Personal și studenți ai UBB (pe bază de legitimație) - gratuit.

Str. Mihail Kogălniceanu, nr. 4 (parter), Cluj-Napoca.

Persoană de contact: C.S. II dr. Ana-Maria Stan.

Email istorie.muzee@ubbcluj.ro Telefon+40 264 591471