Noaptea Muzeelor 2019 - Muzeul de Mineralogie

Expoziție Momente din istoria Muzeului de Mineralogie al Universității Babeș-Bolyai

Muzeul de Mineralogie al UBB adăposteşte în prezent una dintre cele mai mari colecții de acest tip din țară, atât ca număr de exponate, cât și ca număr de specii minerale reprezentate. La aceasta se adaugă colecțiile speciale, precum cea de meteoriți, care este cea mai mare din țară, sau cele de aur sau de geme prelucrate. Astfel, muzeul reprezintă un reper cultural și educativ important în viața instituției, dar și a cetății în inima căreia este localizat.

Ca parte a evenimentelor ce marchează cei 100 de ani de universitate românească la Cluj, pentru Noaptea Muzeelor 2019 propunem publicului să descopere câteva repere importante din istoria îndelungată a colecției de mineralogie, prin intermediul informațiilor și imaginilor, dar mai ales prin intermediul anumitor eșantioane de minerale și de meteoriți, care au influențat semnificativ evoluția muzeului.

Orar și regim de vizitare: 19.00 – 23.00/gratuit.

Sâmbătă, Mai 18, 2019

Marţi-Vineri: 11.00-14.00

În afara programului (inclusiv sâmbăta şi duminica) se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Adulţi: 6 lei.

Clădirea Centrală a Universităţii Babeş-Bolyai, str. M. Kogălniceanu, nr.1, Cluj-Napoca

Accesul la Muzeul de Mineralogie (sălile P2-P4) se realizează prin intrarea principală a clădirii, holul central la parter (stânga).

Email cristian.mircescu@ubbcluj.ro Telefon +40 264 405300 int. 5121, +40 747027389
Fax: +40 264 591906 Alte informații
Cu parcare