Expoziție „Zimbrii liberi revin în Carpații Meridionali”

Expoziția care povestește, "de la firul ierbii", cum a revenit cel mai mare mamifer terestru din Europa înapoi în Carpații Meridionali prin inițiativa WWF-Romania și Rewilding Europe ajunge la Cluj-Napoca.

Vernisajul are loc joi, 14 noiembrie 2019, de la ora 16:00, în Sala AZ a Muzeului Zoologic UBB.

În deschidere, va fi proiectat documentarul "Zimbrul", realizat de Emmanuel Rondeau, care dă voce comunităților locale din vecinătatea zonelor de reintroducere a zimbrilor în Munții Țarcu și Poiana-Ruscă.

Membrii asociației WWF-Romania: Cristian Remus Papp, Coordonator național proiecte - coridoare, arii protejate și sălbăticie, împreună cu Bianca Ștefănuț, comunicatorul proiectului Life-Bison vă vor povesti despre această inițiativă ambițioasă.

Vă așteptăm la Muzeul Zoologic - UBB, Cluj-Napoca cu un documentar emoționant, peisaje unice realizate de fotografi profesioniști precum Dan Dinu, Bogdan Comanescu și Daniel Mîrlea, savoare locală din Măgura Zimbrilor Armeniș și Poiana Zimbrilor, Densuș și povești despre natură și oameni.

Expoziția poate fi vizitată până pe 15 decembrie 2019.

Joi, Noiembrie 14, 2019 - Duminică, Decembrie 15, 2019

În contextul hotărârilor adoptate la nivel național și în cadrul Universității Babeș-Bolyai pentru prevenirea infecției cu noul coronavirus, Vă informăm că Muzeele UBB rămân închise pentru public până la noi reglementări.

Marți-Vineri: 10.00-16.00

Sâmbătă–Duminică: 10.00-14.00

Str. Clinicilor, nr. 5-7, Cluj-Napoca.

Muzeografi:

Cristian Sitar