Expoziție temporară „Istoria Speciei Umane și Principiile Evoluției”

În cadrul expoziției vor fi expuse studii anatomice și reconstrucții paleoantropologice realizate de către paleo-artistul Eduard Constantin Olaru, precum și exponate ale Muzeului Zoologic al Universității Babeș-Bolyai. Expoziţia „Istoria Speciei Umane și Principiile Evoluției” abordează o tematică unică în România, evoluţia speciei umane. Studiile anatomice faciale sunt prezentate într-o manieră știinţifică, având la bază tehnicile utilizate de către criminalistică în reconstrucţia chipului. Exponatele oferă vizitatorului atât o experiență educațională, prin intermediul acurateții științifice cu care au fost create, cât și o experiență emoțională, datorată reprezentării artistice realizate cu măiestrie (https://www.behance.net/lineage-project).

Vernisajul expoziției va avea loc pe 29 martie 2019, la Muzeul Zoologic, Cluj-Napoca, Str. Clinicilor, nr. 5-7, începând cu ora 11.00. Expoziția va putea fi vizitată în perioada 29 martie-30 iunie 2019. Programul de vizitare: marți – vineri: 10.00-16.00, sâmbată-duminică: 10.00-14.00.

Vineri, Martie 29, 2019 - Duminică, Iunie 30, 2019

Marți-Vineri: 10.00-16.00

Sâmbătă–Duminică: 10.00-14.00

Str. Clinicilor, nr. 5-7, Cluj-Napoca.

Muzeografi:

Cristian Sitar