Expoziție „Siluete tremurânde: Scene din Holocaust imaginate de copii”

Muzeul Virtual și Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei și Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității „Babeș-Bolyai”, prin Muzeele Universității „Babeș-Bolyai”, a vernisat în 13 noiembrie 2019 expoziția „Siluete tremurânde: Scene din Holocaust imaginate de copii”. Aceasta constă în lucrările realizate de elevi cu vârsta cuprinsă între 12 și 18 ani, cărora le-a fost predată tema Holocaustului de către profesorii lor, formați în cadrul programului „Predarea Holocaustului în şcolile din România”, desfășurat între anii 2000-2010 de către Institutul de Iudaistică şi Istorie Evreiască „Dr. Moshe Carmilly”. Desenele fac parte din proiectele individuale de predare a Holocaustului pregătite de profesorii participanți la programul de formare, pe care aceștia l-au prezentat în fața cursanților anului următor. La vernisaj au luat cuvântul coordonatorul programului menționat mai sus, Directorul Institutului de Iudaistică și Istorie Evreiască „Dr. Moshe Carmilly”, conf. univ. dr. Maria Radosav, și lector invitat dr. Lucian Herșcovici (Ierusalim, Israel). Expoziția poate fi vizitată, gratuit, între 14-22 noiembrie 2019, în intervalul 11:00-13:00, în sala 300 a clădirii Universității „Babeș-Bolyai” de pe Calea Moților nr. 11. Acest eveniment se înscrie în seria de activități organizate cu ocazia celebrării centenarului Universității „Babeș-Bolyai”.

Miercuri, Noiembrie 13, 2019 - Vineri, Noiembrie 22, 2019

Calea Moților, nr. 11, sala 300.

În contextul hotărârilor adoptate la nivel național și în cadrul Universității Babeș-Bolyai pentru prevenirea infecției cu noul coronavirus, Vă informăm că Muzeele UBB rămân închise pentru public până la noi reglementări.

Luni-Vineri: 12:00-15:00

Intrarea la muzeu este liberă.

Clădirea Institutului de Iudaistică și Istorie Evreiască „Dr. Moshe Carmilly”, str. Croitorilor, nr. 13, et. 1, Cluj-Napoca

Email contact@holocausttransilvania.ro Telefon+40 264 532 221