Expoziția virtuală „100 de ani de Speologie în România 1920-2020”

În anul 1920, la Cluj, savantul Emil Racoviță fondează primul institut de speologie din lume.

Anul acesta, Institutul de Speologie „Emil Racoviță” Cluj-Napoca își sărbătorește Centenarul. Pentru a celebra acest eveniment, ISER Cluj și Muzeul Zoologic UBB lansează o expoziție online dedicată Centenarului Institutului de Speologie și savantului Emil Racoviță, care poate fi accesată la adresa: https://speologie100.webador.com/.

Expoziția cuprinde imagini ale obiectelor și echipamentelor ce i-au aparținut lui E. G. Racoviță, precum și numeroase documente și scrisori care pun în lumină, de exemplu, dificultățile institutului în anii celui de-al Doilea Război Mondial. De asemenea, expoziția prezintă evoluția ISER Cluj după 1947 și până în prezent, punctând rezultatele științifice cele mai importante.

Prin această expoziție dorim ca informații interesante despre viața lui Emil Racoviță, despre istoria ISER sau activitatea și cercetările din ziua de azi să ajungă la publicul larg.

Duminică, Aprilie 26, 2020 - Joi, Decembrie 31, 2020

În contextul hotărârilor adoptate la nivel național și în cadrul Universității Babeș-Bolyai pentru prevenirea infecției cu noul coronavirus, Vă informăm că Muzeele UBB rămân închise pentru public până la noi reglementări.

Marți-Vineri: 10.00-16.00

Sâmbătă–Duminică: 10.00-14.00

Str. Clinicilor, nr. 5-7, Cluj-Napoca.

Muzeografi:

Cristian Sitar