Expoziția temporară „150 de ani de învățământ geologic universitar la Cluj”

Odată cu înființarea Universității din Cluj, în 1872, s-au pus bazele învățământului geologic universitar în capitala Transilvaniei. Timp de 150 de ani, studiul științelor geologice la Cluj s-a desfășurat neîntrerupt, în ciuda diverselor schimbări administrative și politice, școala clujeană de geologie fiind în prezent una dintre cele mai importante și moderne din țară.

Expoziția își propune evidențierea principalelor momente din istoria învățământului geologic universitar clujean, inclusiv prin prezentarea membrilor corpului didactic care au avut realizări semnificative de-a lungul celor 150 de ani (Antal Koch, Gyula Szádeczky, Gh. Munteanu-Murgoci, Ion Popescu-Voitești, Victor Stanciu, Emil Stoicovici și mulți alții). Vor fi expuse documente din viața academică, precum lucrări de diplomă, publicații științifice, fotografii etc., dar și exponate (minerale, fosile) ce vor releva descoperirile importante ale geologilor universitari clujeni.

Afiș eveniment

Sâmbătă, Mai 13, 2023 - Joi, Iulie 13, 2023

Clădirea centrală a UBB (Str. M. Kogălniceanu nr. 1) – holul mare de la intrare (parter). Accesul se face din str. I. C. Brătianu.

Luni-Vineri: 10:00-14:00

Studenți: 3 lei.

Clădirea Centrală a Universității Babeș-Bolyai, str. M. Kogălniceanu, nr.1.

Cluj-Napoca

Persoană de contact: