Ediția a treia a seriei de evenimente „Povestea unui mineral”

Organizatori: Departamentul de Geologie, Direcția Patrimoniu Cultural Universitar și Muzeul de Mineralogie

Poate nu de puţine ori aţi admirat bijuterii încrustate cu pietre preţioase, în nuanţe pastelate sau viu colorate, din vitrinele magazinelor de specialitate sau la colecţionarii amatori. Dar v-aţi întrebat vreodată ce se ascunde, de fapt, în spatele tuturor aspectelor legate de formarea mineralelor, prelucrarea și comercializarea lor? Povestea începe cu o incursiune în timp, când natura, prin procesele fizico-chimice, a creat ceea ce admirăm noi astăzi.

Continuarea istorisirii o puteţi afla chiar la Muzeul de Mineralogie al Universităţii „Babeş-Bolyai”, situat la parterul clădirii centrale de pe strada Mihail Kogălniceanu nr. 1, cu ocazia celei de-a treia ediţii a seriei de evenimente „Povestea unui mineral”, în cadrul cărora publicul larg poate descoperi informații despre modul de formare al mineralelor, locurile unde se găsesc, diferitele lor utilizări, dar şi alte curiozităţi mai puţin cunoscute.

Evenimentul se va desfăşura lunar, într-o zi de marți, iar prima prezentare va avea loc în data de 5 noiembrie 2019 la ora 16.00  şi va avea ca tematică diferite varietăți de silice: opalul, agatul şi calcedonia.

Accesul este liber, iar pentru grupurile organizate, prezentarea se poate relua la o altă dată prestabilită. Pentru a vedea programul complet consultaţi afișul evenimentului, iar pentru informaţii suplimentare vă puteţi adresa personalului Muzeului de Mineralogie și al Departamentului de Geologie.

Vă așteptăm să descoperim împreună lucruri inedite despre minerale:

• Cum se formează în natură;
  • Unde se găsesc;
  • La ce se utilizează;
  • Curiozități.
Marţi, Noiembrie 05, 2019

În contextul hotărârilor adoptate la nivel național și în cadrul Universității Babeș-Bolyai pentru prevenirea infecției cu noul coronavirus, Vă informăm că Muzeele UBB rămân închise pentru public până la noi reglementări.

Marţi-Vineri: 11.00-14.00

În afara programului (inclusiv sâmbăta şi duminica) se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Adulţi: 6 lei.

Clădirea Centrală a Universităţii Babeş-Bolyai, str. M. Kogălniceanu, nr.1, Cluj-Napoca

Accesul la Muzeul de Mineralogie (sălile P2-P4) se realizează prin intrarea principală a clădirii, holul central la parter (stânga).

Email cristian.mircescu@ubbcluj.ro Telefon +40 264 405300 int. 5121, +40 747027389
Fax: +40 264 591906 Alte informații
Cu parcare