Descoperă Istoria Speciei Umane şi Evoluţia

Expoziția a fost adusă la Cluj-Napoca prin intermediul ASUR - Asociația Secular- Umanistă din România, care a dorit împreună cu Muzeul Zoologic, să marcheze în acest fel 205 ani de la nașterea celebrului naturist britanic, Charles Darwin, fondatorul teoriei evoluției. În cadrul expoziției au fost expuse studii si schițe paleoantropologice realizate de către artistul plastic și paleoantropolog amator Eduard Constantin Olaru și exponate ale Muzeului Zoologic al Universității "Babeș-Bolyai": Urma "Omului de Vârtop", urmă de picior de Neanderthal veche de 62.000 de ani descoperită în Județul Alba. Ediția a IVa "Originii Speciilor" de Charles Darwin, publicată în anul 1887, care i-a aparţinut lui Emil Racoviţă (împrumutate de la Institutul de Speologie, Cluj-Napoca). Diverse fosile (molari de mamut, moluște), cranii de om, umanoizi, cimpanzeu, si schelete care sugerează evoluţia speciilor (din colecția Muzeului Zoologic al Universității "Babeș-Bolyai"). Expoziţia “Istoria Speciei Umane și Evoluția” abordează o tematică unică în România, evoluţia speciei umane. Studiile anatomice faciale sunt prezentate într-o manieră stiinţifică, având la bază tehnicile utilizate de către criminalistică în reconstrucţia chipului. Exponantele oferă vizitatorului atât o exeriență educațională, prin intermediul acurateței științifice cu care au fost create, cât și o experiență emoțională, datorată reprezentării artistice realizată cu măiestrie.

Miercuri, Februarie 12, 2014 - Miercuri, Martie 05, 2014

Marți-Vineri: 10.00-16.00

Sâmbătă–Duminică: 10.00-14.00

Str. Clinicilor, nr. 5-7, Cluj-Napoca.

Muzeografi:

Cristian Sitar