Conferință online – Szilárd Bücs: La o aripă distanță - Beneficiile și provocările prezenței liliecilor în jurul nostru

Fără să știm, liliecii sunt de multe ori într-adevăr foarte aproape de noi. Între elementele blocurilor din Grigorescu sau Mănăștur, în scorburile copacilor din Făget, în peșterile din Apuseni. Deși cu beneficii clare și semnificative pentru viața umană, prezența liliecilor este încă pusă pe seama unor „invazii” sau atacuri intenționate, mai ales acum, în era COVID.

În cadrul prezentării vom vorbi despre cât de simplu este să conviețuim cu lilieci, dar și despre cât de esențial este să-i protejăm.

Joi, Ianuarie 28, 2021

Conferința se va realiza prin intermediul platformei ZOOM.

Detalii acces: shorturl.at/bjyZ0

Pagina evenimentului pe Facebook: https://fb.me/e/1wrzdljsv

În contextul hotărârilor adoptate la nivel național și în cadrul Universității Babeș-Bolyai pentru prevenirea infecției cu noul coronavirus, Vă informăm că Muzeele UBB rămân închise pentru public până la noi reglementări.

Marți-Vineri: 10.00-16.00

Sâmbătă–Duminică: 10.00-14.00

Str. Clinicilor, nr. 5-7, Cluj-Napoca.

Muzeografi:

Cristian Sitar