Conferință online – Octavian Craioveanu: Potențialul grădinilor zoologice în conservarea biodiversității

Se cunoaște deja înclinarea firească a grădinilor zoologice spre zona recreativă. Componenta educațională și, mai ales, cea de natură științifică sunt de multe ori ignorate sau, în cel mai bun caz, rămân în plan secundar. Pe de altă parte, acest tip de paradigmă începe să își piardă valabilitatea în ultima vreme, mai ales în cazul instituțiilor de profil consacrate. Astfel, se observă o implicare tot mai mare în zona științifică, cu accent pe conservarea biodiversității.

În cadrul prezentării, vom trata la modul general acest tip recent de inițiativă și vom discuta despre o parte din demersurile întreprinse în această direcție la Vivariul UBB.

– Octavian Craioveanu, biolog, Vivariul Universității Babeș-Bolyai

Poster eveniment

Joi, Aprilie 08, 2021

Conferința se va realiza prin intermediul platformei ZOOM.
Detalii acces: shorturl.at/anzJK
Meeting ID: 848 0186 7945
Passcode: XL91ZX
Facebook: https://fb.me/e/2frjwaTWb

În contextul hotărârilor adoptate la nivel național și în cadrul Universității Babeș-Bolyai pentru prevenirea infecției cu noul coronavirus, Vă informăm că Muzeele UBB rămân închise pentru public până la noi reglementări.

Marți-Vineri: 10.00-16.00

Sâmbătă–Duminică: 10.00-14.00

Str. Clinicilor, nr. 5-7, Cluj-Napoca.

Muzeografi:

Cristian Sitar