Banatul la 2014. Chipuri, potrele, molăraiuri…

Expoziția cuprinde fotografii realizate în timpul cercetărilor de teren desfășurate în cadrul proiectului IPA Cross-border Living Heritage – An Unlimited Resource for Tourism Development, proiect derulat de Universitatea de Vest din Timișoara în parteneriat cu Municipalitatea Kikinda, Camera de Comerț și Industrie a Județului Timiș și Institutul Intercultural din Timișoara. Fotografiile au fost făcute de studenți ai secțiilor de Studii culturale și Geografie în șapte areale din Banatul istoric și anume: Herneacova – Recaș și Făget (jud. Timiș), Caransebeș, Herculane (jud. Caraș- Severin), Dubova (jud. Mehedinți), Kikinda (Serbia), respectiv Uzdin – Nicolinț (Serbia). Expoziția cuprinde 20 de panouri grupate în jurul a cinci teme: oameni, peisaje pitorești, tradiții de neuitat, case, hrana. Concept grafic și panotaj: Andrei Condoroș.

Marţi, Mai 12, 2015 - Duminică, Mai 31, 2015

Luni-Vineri: 9.30-13.30

În afara programului se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Toate categoriile - 6 lei.
Elevi, studenți, pensionari - 3 lei.
Familii cu 2-5 membri - 12 lei.
Personal și studenți ai UBB (pe bază de legitimație) - gratuit.

Str. Mihail Kogălniceanu, nr. 4 (parter), Cluj-Napoca.

Persoană de contact: C.S. II dr. Ana-Maria Stan.

Email ana.stan@ubbcluj.ro Telefon+40 264 591471