Ardelenii în marele război. 1914 – Când împăratul ne cheamă sub drapel

Expoziţia s-a derulat în perioada 3 iunie - 15 octombrie 2014.

Între 1 august 1914 şi 1 noiembrie 1918, din rândul ardelenilor de diverse naţionalităţi au fost chemaţi sub arme 926.500 de soldaţi şi ofiţeri, ceea ce reprezenta a cincea parte din totalul populaţiei din Transilvania. Expoziţia Ardelenii în marele război. 1914 – Când împăratul ne cheamă sub drapel” evocă trăirile şi destinele ardelenilor în preajma izbucnirii luptelor, în cele dintâi luni de confruntări armate. Cu ajutorul exponatelor şi al unui film special realizat cu ocazia expoziţiei, readucem în atenţia publicului pe câţiva dintre protagoniştii Marelui Război, originari din Transilvania, care au plecat pe front. Înrolaţi în regimentele imperiale, ardelenii s-au dus la luptă din loialitate faţă de bătrânul împărat Franz Joseph.

Marţi, Iunie 03, 2014 - Miercuri, Octombrie 15, 2014

Luni-Vineri: 9.30-13.30

În afara programului se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Toate categoriile - 6 lei.
Elevi, studenți, pensionari - 3 lei.
Familii cu 2-5 membri - 12 lei.
Personal și studenți ai UBB (pe bază de legitimație) - gratuit.

Str. Mihail Kogălniceanu, nr. 4 (parter), Cluj-Napoca.

Persoană de contact: C.S. II dr. Ana-Maria Stan.

Email ana.stan@ubbcluj.ro Telefon+40 264 591471