A román lej története – nemzeti örökség és történelem

A kiállítás egy olyan magánkollekciót tár a nagyközönség elé, amely az 1867. és 2005. közötti időszakban a román térségben egymást követő pénzérméket és bankjegyeket sorakoztatja fel.

A bemutatott darabok felszínre hozzák annak a nemzeti numizmatikai örökségnek a szépségét és jelentőségét, amely a román állam történetének lényeges szakaszait tükrözi. Ily módon egy időutazásra hívjuk a látogatókat a modern Románia megalakulásától a jelen pillanatig, áthaladva a királyság és a kommunista rendszer korszakán. A pénz, a mindennapi élet gyakorlati eszközeként, nevezetes események tanújaként idézi fel a történelmet: a fejedelemségek egyesülését, a függetlenség kivívását, Románia királysággá való átalakulását, Nagy-Románia megalakulását, nehezebb szakaszokon is áthaladva: a nagy háború (1916–1918) alatti német megszállás, vagy a II. világháború alatti szovjet megszállás, és ezek következményei. A numizmatikai elemek a román nemzeti történelem alakjait vagy reprezentatív személyiségeit is illusztrálják.

A kiállítás az Egyesülés Centenáriuma és a Kulturális Örökség Európai Éve rendezvénysorozat eseményeinek sorába illeszkedik, és 2018. május 19-től 2018. június 30-ig látogatható.

Partnerek: magángyűjtő

Médiapartner: a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kommunikációs és Közkapcsolati Ügyosztálya

Az esemény időpontja
szombat, május 19, 2018 - szombat, június 30, 2018
Eseményprogram
Nyitvatartás és árak

Hétfő-Péntek: 9:30–13:30

Előzetes egyeztetést alapján a nyitvatartási programon kívül szervezett csoportok látogatását is várjuk.

Felnőttek: 6 lej
Tanulók, egyetemi hallgatók, nyugdíjasok: 3 lej
Családok (2–5 személy): 12 lej
A BBTE hallgatói és munkatársai számára a diák- vagy alkalmazotti igazolvány felmutatása esetén ingyenes.

Elérhetőség Cím

Mihail Kogălniceanu (Farkas utca), 4. (földszint), Kolozsvár