Peisajul Cultural Transilvănean

Expoziţia îşi propune evidenţierea celor mai importante caracteristici şi particularităţi ale peisajului cultural din Transilvania, având ca scop reliefarea unui alt mod de utilizare a terenurilor în care structurile şi funcţiile caracteristice peisajului cultural tradiţional s-au menţinut, cu efect benefic atât pentru comunităţile locale cât şi pentru natură. Vor fi abordate prin text şi imagini următoarele aspecte: originea şi geneza, structură şi dinamică, trecut şi prezent cu scenarii pentru viitor. Expoziţia va pune accent pe efectul activităţilor agricole tradiţionale asupra structurii peisajului şi bogaţiei de specii. Exponatele vor viza schimbările în peisaj din păduri, pajişti şi terenuri agricole, corelate cu dinamica populaţiei în ultima sută de ani. Expoziţia va promova turismul rural (agroturismul) combinat cu drumeţiile ştiinţifice şi culturale. După expunerea la Cluj, materialele vor fi expuse şi în alte mari oraşe ale ţării (Galaţi, Piteşti, Bucureşti, Sibiu, Târgu Mureş).

Vineri, Mai 29, 2015 - Vineri, Octombrie 30, 2015

Str. Clinicilor nr. 5-7

Cluj-Napoca

România

Marți-Vineri: 10.00-16.00

Sâmbătă–Duminică: 10.00-14.00

Începând cu data de 28 august 2015, Muzeul Zoologic se închide pentru renovare. Vă mulţumim pentru înţelegere!

Str. Clinicilor, nr. 5-7, Cluj-Napoca.

Muzeografi:

Cristian Sitar