Noaptea Muzeelor 2018 – Muzeul de Mineralogie

CALCEDONII – culori în piatră

Calcedonia este o formă microcristalină de cuarț, ce apare în diferite forme, culori și modele. A fost folosită ca și piatră de podoabă sau decorativă încă din antichitate. Varietățile sale, separate în special pe baza culorii (alb, albastru, roșu, verde, galben, portocaliu, maro, roz, negru, etc.), sunt numeroase, și includ, printre altele, agatul, crisoprazul, carneolul, onixul sau jaspul.

Bogata și spectaculoasa colecție de calcedonii a Muzeului de Mineralogie al Universității Babeș-Bolyai din Cluj Napoca, cu eșantioane din lumea întreagă, așteaptă să fie descoperită și admirată de publicul larg!

Program de intrare:

19.00-24.00

Accesul este liber.

Sâmbătă, Mai 19, 2018

Marţi-Vineri: 11.00-14.00

În afara programului (inclusiv sâmbăta şi duminica) se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Adulţi: 6 lei.

Clădirea Centrală a Universităţii Babeş-Bolyai, str. M. Kogălniceanu, nr.1, Cluj-Napoca

Accesul la Muzeul de Mineralogie (sălile P2-P4) se realizează prin intrarea principală a clădirii, holul central la parter (stânga).

Email luminita.zaharia@ubbcluj.ro, socaciu.adriana@ubbcluj.ro Telefon +40 264 405300 int. 5121, +40 770278287
Fax: +40 264 591906 Alte informații
Cu parcare