Noaptea Muzeelor 2018 – Muzeul de Istorie al Universității

Povestea leului românesc – patrimoniu și istorie națională

Expoziția aduce în fața publicului o colecție particulară de monede și bancnote care s-au succedat în spațiul românesc de la 1867 până în anul 2005.

Piesele prezentate evidențiază frumusețea și importanța patrimoniului numismatic național, care reflectă etapele esențiale ale istoriei statului românesc. Astfel, propunem publicului o călătorie în timp de la constituirea României moderne la momentul actual, traversând epoca regalității și a regimului comunist. Banii, aceste resurse practice ale vieții cotidiene, sunt martorii evocatori ai unor evenimente marcante: Unirea Principatelor, obținerea independenței, transformarea României în Regat, constituirea României Mari, trecând și prin etape mai dificile precum ocupația germană din timpul Marelui Război (1916-1918) sau ocupația sovietică de după cel de-al Doilea Război Mondial și consecințele lor. Piesele numismatice ilustrează și unele figuri sau personalități reprezentative ale istoriei naționale  românești.

Expoziția se înscrie printre acțiunile care marchează Centenarul Unirii și Anul European al Patrimoniului Cultural și va putea fi vizitată în perioada 19 mai - 30 iunie 2018.

Parteneri: colecționar particular

Parteneri media: Direcția Comunicare și Relații Publice a Universității Babeș-Bolyai

Program de intrare:

19.00-24.00

Accesul este liber.

Sâmbătă, Mai 19, 2018

Luni-Vineri: 9.30-13.30

În afara programului se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Toate categoriile - 6 lei.
Elevi, studenți, pensionari - 3 lei.
Familii cu 2-5 membri - 12 lei.
Personal și studenți ai UBB (pe bază de legitimație) - gratuit.

Str. Mihail Kogălniceanu, nr. 4 (parter), Cluj-Napoca.

Persoană de contact: C.S. II dr. Ana-Maria Stan.

Email ana.stan@ubbcluj.ro Telefon+40 264 591471