Noaptea Muzeelor 2017 – Muzeul de Mineralogie

Eveniment „NESTEMATE – Pietre prețioase, pietre de podoabă”

Muzeul de Mineralogie al UBB, pentru ediţia din 2017 a „Nopţii Muzeelor”, își propune să prezinte lumea fascinantă a mineralelor utilizate ca pietre preţioase, pietre de podoabă sau pietre decorative.

Vizitatorii pot vedea atât materialul în formă brută, cât şi în formă prelucrată, finisată, gata de a fi montat sub forma de bijuterii. Pot afla informaţii despre modul de selecţie şi evaluare a pietrelor preţioase, dar şi stiluri de prelucrare. Le vor încânta privirea pietre preţioase precum diamante, safire, rubine sau smaralde, din Africa de Sud, India, Sri Lanka, Brazilia etc., dar şi pietre fine, în special granaţi, turmalină, varietăţi de cuarţ (ametist, citrin, cristal de stâncă, agat etc.) şi opal (nobil, de foc), spineli, turcoază, din toata lumea.

În plus, pot afla despre minerale şi roci din peste 90 de ocurenţe din ţara noastră, care pot fi folosite la confecţionarea podoabelor sau a unor obiecte decorative. Predominante sunt varietăţile de cuarţ şi opal, dar sunt prezente şi alte minerale sau chiar roci comune, mai rar utilizate în scopuri gemologice.

Atelier de joacă pentru copii

Pentru copii se va organiza un atelier de joacă – construirea unor „pietre prețioase” cu hârtie şi lipici, colorare de imagini reprezentative etc.

Vă așteptăm cu drag în lumea colorată şi fascinantă a mineralelor!

Program de intrare:

19.00-24.00

Accesul este liber.

Sâmbătă, Mai 20, 2017

Marţi-Vineri: 11.00-14.00

În afara programului (inclusiv sâmbăta şi duminica) se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Adulţi: 6 lei.

Clădirea Centrală a Universităţii Babeş-Bolyai, str. M. Kogălniceanu, nr.1, Cluj-Napoca

Accesul la Muzeul de Mineralogie (sălile P2-P4) se realizează prin intrarea principală a clădirii, holul central la parter (stânga).

Email muzeu.mineralogie@ubbcluj.ro Telefon +40 264 405300 int. 5121, +40 770278287
Fax: +40 264 591906 Alte informații
Cu parcare