Expoziţia temporară ,,Viaţa studențească la Cluj de-a lungul timpului’’

Direcţia Patrimoniu Cultural Universitar şi Muzeul de Istorie al Universităţii ,,Babeş-Bolyai” vă invită miercuri, 4 noiembrie 2015, ora 12.00, la Facultatea de Litere, la vernisajul expoziţiei temporare ,,Viaţa studențească la Cluj de-a lungul timpului’’. În cadrul acestui eveniment vor lua cuvântul Rectorul Universității „Babeș-Bolyai”, Acad. prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, Prof. univ. dr. Corin Braga, CS III dr. Ana-Maria Stan și Cristina Diamant, cancelarul studenților de la Facultatea de Litere.

Expoziția prezintă o scurtă panoramă atât a vieții academice, cât și a celei socio-culturale pe care au avut-o în diferite epoci istorice tinerii care au ales să studieze la Cluj, în capitala universitară a Transilvaniei. Pe baza unor imagini de epocă sau mai recente, a documentelor, dar și a unor mărturii/amintiri despre atmosfera studențească specifică anumitor perioade sau momente istorice (a se vedea, ca exemple, secolul al XVII-lea sau anii celui de-al doilea război mondial cu al său cerc literar de la Sibiu), ne-am propus să evidenţiem ceea ce au făcut studenții în interiorul, dar și în afara sălilor de curs.

Vă așteptăm cu drag!

Miercuri, Noiembrie 04, 2015 - Vineri, Noiembrie 27, 2015

Holul central al Facultății de Litere a Universității Babeș-Bolyai, Str. Horea nr. 31.

Luni-Vineri: 9.30-13.30

În afara programului se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Toate categoriile - 6 lei.
Elevi, studenți, pensionari - 3 lei.
Familii cu 2-5 membri - 12 lei.
Personal și studenți ai UBB (pe bază de legitimație) - gratuit.

Str. Mihail Kogălniceanu, nr. 4 (parter), Cluj-Napoca.

Persoană de contact: C.S. II dr. Ana-Maria Stan.

Email ana.stan@ubbcluj.ro Telefon+40 264 591471