Expoziţia temporară ,,Viaţa studențească la Cluj de-a lungul timpului’’.

Direcţia Patrimoniu Cultural Universitar şi Muzeul de Istorie al Universităţii ,,Babeş-Bolyai” vă invită marţi, 29 septembrie, ora 13.30, la Facultatea de Studii Economice şi Gestiunea Afacerilor, la vernisajul expoziţiei temporare ,,Viaţa studențească la Cluj de-a lungul timpului’’.

Expoziția prezintă o scurtă panoramă atât a vieții academice, cât și a celei socio-culturale pe care au avut-o în diferite epoci istorice tinerii care au ales să studieze la Cluj, în capitala universitară a Transilvaniei. Pe baza unor imagini de epocă sau mai recente, a documentelor, dar și a unor mărturii/amintiri despre atmosfera studențească specifică anumitor perioade sau momente istorice (a se vedea, ca exemple, secolul al XVII-lea sau anii celui de-al doilea război mondial cu al său cerc literar de la Sibiu), ne-am propus să evidenţiem ceea ce au făcut studenții în interiorul, dar și în afara sălilor de curs.

Vernisajul va fi urmat de un recital de muzică clasică, susţinut de elevii Liceului ,,Sigismund Toduţă” din Cluj-Napoca, dirijor Gheorghe Părdău.

Vă așteptăm cu drag!

Marţi, Septembrie 29, 2015 - Joi, Octombrie 29, 2015

Holul Facultății de Studii Economice şi Gestiunea Afacerilor, primul etaj (în fața Decanatului), str. Teodor Mihali, nr. 58-60.

Luni-Vineri: 9.30-13.30

În afara programului se pot organiza vizite pentru grupuri, cu planificare în avans.

Toate categoriile - 6 lei.
Elevi, studenți, pensionari - 3 lei.
Familii cu 2-5 membri - 12 lei.
Personal și studenți ai UBB (pe bază de legitimație) - gratuit.

Str. Mihail Kogălniceanu, nr. 4 (parter), Cluj-Napoca.

Persoană de contact: C.S. II dr. Ana-Maria Stan.

Email ana.stan@ubbcluj.ro Telefon+40 264 591471